مقالات

شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست؟ و ۵ دلیل استفاده

شبکه توزیع محتوا یا CDN مجموعی از سرورهای سراسری هستند که امکان افزایش سرعت و امنیت را برای وب‌سایت شما دارد.

زمانی که تعداد بازدیدکننده‌های وب‌سایت شما از حد سرور شما فراتر می‌باشد نیاز به تقویت سرور دارد ولی ارزان‌تر از آن استفاده از شبکه توزیع محتوا یا CDN است. قرار است در این مقاله درباره این موضوع به‌دقت بررسی کنیم و دلیل استفاده آن برای سایت‌های بزرگ را یادآوری کنیم.

شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست؟

CDN مخفف (Content Delivery Network) یا به معنی شبکه توزیع محتوا است.

یک‌زمان سایت‌های پربازدید از هدررفت منابع خود شکایت داشتند اینجا بود که شرکت‌های CDN پا به عرصه گذاشتند.

این شرکت‌ها با استفاده از امکانات کامپیوترهای بزرگی موسوم به سرور در کشورهای زیادی قرار دادند و از فناوری سرور ابری استفاده شد تا این تعداد از سرورها در بستر وب و شبکه در دسترس قرار گیرند. این کار یک فایده برای وبسایت‌های پربازدید داشت و آن هم سرعت بالای، بالا آمدن سایت در تمام دنیا بود به این صورت شرکت‌های CDN از سایت‌ها یک نسخه کپی در سرورها نگه می‌داشت و بازدیدکننده از نزدیک‌ترین سرور کپی از آن سایت را مشاهده می‌کرد این کار باعث شد تا ۳۰ در صد در مصرف پهنای باند سایت‌های بزرگ صرفه‌جویی شود.

نحوه کار شبکه توزیع محتوا CDN - محمدرضا ریشدپور

نحوه کار شبکه توزیع محتوا CDN

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید یک شرکت CDN سرورهایی را در کشورهای متعدد بنا می‌کند تا نزدیک ترن فاصله را با کاربر نهایی داشته باشد.

زمانی که شما در یکی از این شرکت‌ها ثبت‌نام می‌کنید به شما مأموریتی می‌دهند تا هاست خود را به این شبکه وصل کنید با وصل کردن ‌هاست شما به این شبکه زمانی که کاربر وارد سایت شما می‌شود نزدیک‌ترین سرور شرکت به کاربر به هاست شما درخواست می‌دهد و تمام اطلاعاتی که کاربر تماشا می‌کند در سرور ذخیره می‌شود و این باعث می‌شود کاربر بعدی در نزدیکی آن سرور سایت شما را مشاهده می‌کند سرور درخواستی به هاست شما نمی‌فرستد بلکه همان اطلاعات ذخیره شده کاربر قبلی را به کاربر جدید نشان می‌دهد.

سرور شرکت‌های شبکه توزیع محتوا بیشتر محتواهایی که پویایی ندارند مانند فایل‌های استایل دهی وب‌سایت، محتواهای متنی و تصویری، ویدئویی و امثال اینها با یک‌بار دانلود در این سرورها دیگر درخواست آن‌ها به وبسایت شما ارسال نمی‌شود. این کار باعث حفظ منابع هاست شما می‌شود.

برای انتخاب یک شرکت شبکه توزیع محتوا حضور در سراسر جهان می‌باشد PoP Site بیشتر در نقاط جهان نشان اعتبار شرکت است.

دلیل استفاده از شبکه توزیع محتوا؟

این نکته را در نظر بگیرید شبکه توزیع محتوا ویژه سایت‌‌هایی هست که اطلاعات خصوصی از کاربر در آن قرار دارد و یا سایت‌های بین‌المللی هستند پس برای کسب‌وکارهایی که تازه‌وارد کار می‌شوند نیازی به آن ندارند.

۱. افزایش سرعت دسترسی به سایت

همان‌طور که در بخش عملکرد کامل توضیح دادم متوجه شدید که این شبکه‌ها فایل‌هایی که تغییر زیادی ندارد را ذخیره می‌کنند این کار تأثیر زیادی بر سرعت بالا آمدن سایت دارد و کاربران راحت‌تر با سایت شما برخورد می‌کنند.

وقتی درباره سرعت سایت حرفی به میان می‌آید سایتی را به ذهن‌ها می‌آورد سایت Gtmetrix این سایت سرعت سایت شما را بررسی می‌کند و پیشنهادهایی برای رفع مشکلات و بهبود سرعت سایت را به شما اعلام می‌کند اگر توجه کرده باشید یکی از مهم‌ترین پیشنهادهای این سایت استفاده از CDNها است.

۲. کاهش بار ترافیک سرور سایت

هرچقدر درخواست به سایت شما زیادتر باشد باعث استفاده از ترافیک سایت می‌شود و با ذخیره شده بیش از ۷۰ درصد اطلاعات در سرورهای شبکه توزیع محتوا باعث بهینه شدن ترافیک و کاهش آن می‌شود.

این را هم در نظر بگیرید هرچقدر مسافت سرور تا کاربر طولانی تر باشد ترافیک شما دچار اتلاف می‌شود که به‌اصطلاح Packet loss گفته می‌شود که یکی از دلایل نارضایتی صاحبان کسب‌وکارهای آنلاین شده که این شبکه این مشکل را حل کرده است.

۳. پایداری سایت و محتوا

از دو دلیل بالا باید متوجه شده باشید که پایداری سایت شما چقدر مهم است شما یک سایت فروشگاهی در زمان بلاک فرایدی یک تخفیف دادید که باعث شده بر خلاف روز عادی در لحظه بیش از سه برابر بازدید دارید ترافیک سایت شما در این لحظه تمام شده و سایت شما دیگر چیزی به کاربر شما نشان نمی‌دهد.

این بدترین اتفاقی است که می‌تواند برای کسب‌وکار شما بیفتد مانند این است که همه‌جا تبلیغ کرده‌اید در این جمعه تخفیف فوق‌العاده‌ای دارید ولی ظهر نشده مغازه را ببندید دیگران درباره شما چه فکری می‌کنند؟

شاید الان برای شما این سؤال پیش‌آمده است که این ترافیک برای سرورهای شبکه توزیع محتوا هم پیش می‌آید این شرکت‌ها چه‌کار می‌کنند؟
همان‌طور که گفته شده این شرکت‌ها سرورهای زیادی در سطح جهان دارند وقتی یک سرور آن‌ها مشغول باشد کاربرهای بعدی را به سرورهای نزدیک دیگر ارسال می‌کند و کاربر هیچ اختلالی حس نمی‌کند.

۴. افزایش امنیت سرور

اولین موضوع مهمی که صاحب کسب‌وکارها دغدغه آن را دارند امنیت وبسایتشان است مخصوصاً سایت‌هایی که داده‌های حیاتی ای دارند که باید از افشای آن جلوگیری کنند.

یکی از شایع‌ترین حمله‌هایی که سمت سایت‌ها انجام می‌شود حمله DDoS که مخفف Distributed Denial of Service است.

حمله‌های DDoS هدف به اتمام رساندن منابع سایت است که این عمل توسط ماشین صورت می‌گیرد و از حالت عادی خارج است که عموم CDNها به دو روش این مشکل را برطرف می‌کنند اول شناسایی IPهایی که رفتارهای ماشین گونه دارند و رفتارهای مصنوعی دارند روش دوم تقسیم بار سرور به سرورهای متعدد و کاهش درخواست سرور اصلی

۵. امنیت اطلاعات کاربران

اصلی‌ترین دغدغه سایت‌های کاربرمحور حفظ حریم شخصی کاربرهای خودشان است شبکه توزیع محتوا وقتی تمام اطلاعات وب‌سایت ما را کپی می‌کند و در سرور خود نگهداری می‌کند آیا این کار باعث ازبین‌رفتن حریم خصوصی کاربرها نخواهد شد؟

جمع‌بندی

استفاده از شبکه توزیع محتوا برای افزایش سرعت و کاهش مصرف پهنای باند و افزایش امنیت وبسایت ما باشد.
شبکه توزیع محتوا به طور غیرمستقیم بر سئو سایت و نتایج گوگل شما تأثیر دارد زمانی که اطلاعات مهمی دارید و منابع زیادی نیاز دارید حتماً باید از CDN استفاده کنید ولی برای شروع کار استفاده از این تکنولوژی هزینه اضافی برای شماست.

معرفی چند شرکت ارائه‌دهنده CDN

سه تا از شبکه‌های توزیع محتوای ایرانی

ابرآروان

شبکه توزیع محتوا ابرآروان یکی از شناخته‌شده‌ترین CDN ایرانی است که با شرکت‌های دولتی و غیردولتی زیادی مانند تأمین اجتماعی و ایران‌خودرو همکاری دارد به نقل از وبسایت ابرآروان این CDN در ۴۰ شهر، ۳۰ کشور پاپ سایت دارد.

https://www.arvancloud.com

آسیاتک

خیلی‌ها آسیاتک را به‌عنوان ارائه‌دهنده خدمات اینترنت خانگی می‌شناسند ولی در سال‌های اخیر آسیاتک در زمینه‌هایی همچون دیتاسنتر و هاستینگ نیز فعالیت دارد. به نقل از آسیاتک این شرکت تو ۶۰ شهر و ۲۹ کشور پاپ سایت دارد.

https://asiatech.cloud

پارس پک

پارس پک یکی از بهترین هاستینگ‌های ایران به شمار می‌آید که شبکه‌های توزیع محتوا اختصاصی ارائه می‌دهد که به سه دسته CDN وب‌سایت، CDN فایل و CDN ویدئو تقسیم می‌شود. طبق اعلام این شرکت تعداد زیادی قانون صفحات خاص، قوانین فایروال و تعداد پاپ‌آپ سایت ایرانی و خارجی را ارائه می‌دهد. همچنین قابلیت‌های امنیت این شرکت و توزیع ‌بار در کنار دیگر ویژگی‌های سرویس CDN این شرکت می‌تواند پایداری قابل‌توجهی را به ارمغان آورد.

https://parspack.com/cdn

دوتا از شبکه توزیع محتوا خارجی

کلود فلر

یکی از بهترین و محبوب‌ترین ارائه‌دهنده CDN جهان کلود فلر به شمار می‌آید. به نقل از کلود فلر این شرکت در ۱۰۰ کشور سرور پاپ سایت راه‌اندازی کرده است که جمعاً ۲۵۰ ساختمان اداری که قرار است به ۱۰۰۰ ساختمان اداری ارتقا پیدا کند.

کلود فلر یکی از محبوب‌ترین CDN برای وردپرس کارها به شمار می‌آید طبق تست انجام‌گرفته چنین حاصل شد که کلود فلر تا ۲ برابر سرعت سایت و تا ۶۰ درصد از پهنای باند سایت رو بهبود می‌بخشد.

اما به دلیل تحریم‌ها استفاده کلود فلر در ایران تأثیر چندانی ندارد مخصوصاً برای سرورهای ایرانی یا دامین‌های ir که هیچ خدماتی به این دو داده نمی‌شود
اما یکی از ویژگی‌های جالب کلود فلر شرایط بحرانی است به این صورت که اگر وبسایت شما دچار حمله شد شما با وصل کردن dnsهای کلود فلر می‌توانید جلوی این حمله‌ها بایستید.

https://www.cloudflare.com

استکپس

شبکه توزیع محتوا استکپس از سرورهایی با هاست‌های SSD با ظرفیت بالا استفاده می‌کند و طبق گفته این شرکت در ۴۵ نقطه جهان مشغول به فعالیت هست اما این CDN رایگان نیست و طبق نوع درخواستی که دارید باید اشتراک از ۱۰ دلار به بالا تهیه کنید.

https://www.stackpath.com

شبکه توزیع محتواهای زیادی هم در ایران و هم در خارج از ایران وجود دارد که با جست‌وجو می‌توانید به لیست آن دست پیدا کنید.

در پایان CNDها یکی از بهترین راه‌حل‌های جلوگیری از مشکلات احتمالی می‌باشد حتماً در آینده بودجه‌ای را برای این موضوع در نظر بگیرید.

سؤال یا نظری داشتید در نظرات مطرح کنید باکمال‌میل پاسخگو شما هستیم.

پایان/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا