کارآفرینمقالات

۵ راه ورشکستگی کسب و کار

شما به‌ عنوان راه‌انداز کسب و کار به زمان ورشکستگی کسب و کار خود فکر کرده‌اید در این مقاله به 5 راه ورشکستگی اشاره می‌کنیم.

مدیری که کسب و کاری را شروع می‌کند باید برنامه‌هایی برای زمان ورشکستگی کسب و کار خود داشته باشد. وگرنه در شروع کار محکوم به شکست است در این مقاله قرار است ۵ تا از عمده علت‌هایی که یک کسب و کار ورشکسته می‌شود را بررسی کنیم.

قبل از همه باید موضوعی روشن شود تا به عوامل شکست یک کسب و کار برسیم.

زمانی کسب و کار موفق است که برای زمان ورشکستگی خود برنامه داشته باشد و برای این موضوع باید حتماً شناخت کامل از کسب و کار خود داشته باشد،  این‌طور نباشد که کسب و کاری راه‌اندازی شود تا فقط به سود حاصل از آن تمرکز شود و به موانع توجه نشود در این زمینه شرکت‌هایی بزرگ مانند نوکیا را داریم که زمانی غول بزرگ ساخت و فروش گوشی های همراه در جهان به شمار می‌آمد ولی افسوس که توجه ای به دست‌اندازها نداشت.

۵ راه ورشکستگی کسب و کار

۱. غرور از موفقیت

زمانی که کسب و کار راه‌اندازی می‌شوید مانند یک نوزاد در حال یادگیری و افزایش تجربه است این نوزاد تبدیل به کودکی می‌شود که قرار است اولین قدم‌های خود را بردارد در اوایل کار در فضای کوچک موفقیت‌هایی به دست میاورد ولی غرور بی جا باعث فرار به سمت جلو و ورود به فضای بزرگ بدون دانش قرار گرفتن در فضای بزرگ می‌شود.
زمانی که کسب و کاری دانش کافی برای توسعه در فضای بزرگ‌تر ندارد کم‌کم توسط بزرگان آن فضا نابود می‌شد، مسئول نابودی این چنین  کسب و کاری با مدیر آن است.

پس در سال‌های اول کسب و کار به فکر توسعه  کسب و کار خود در فضای کوچک باشید ولی به موفقیت‌های کوچک مغرور نشوید که کسب و کار شما را نابود می‌کند.
نکته: اگر از صاحب کسب و کار  ورشکسته شده در توسط غرور موفقیت سؤال بپرسید که دلیل ورشکستگی کسب و کار شما چیست؟ جواب می‌دهند: فلانی باعث شد ما عالی بودیم فلانی زیر آب ما را زد و از این نوع بهانه‌ها. در صورتی که خود میداند او بوده که کسب و کار خود را نابود کرده است.

ویژگی مشترک صاحب‌های این نوع از کسب و کارها شانس و اقبال است نه مدیریت کسب و کار.

غرور از موفقیت راه راه ورشکستگی کسب و کار راشنت

۲. بی‌نظمی کسب و کار

نظم ‌اصل جدانشدنی در همه نوع سطح فعالیت‌ها چه کسب و کار و یا فعالیت های شخصی می‌باشد.

در نظر داشته باشید قبل از شروع کسب و کار باید به نظم فعالیت‌های آن فکر شود.

باید در نظر داشته باشیم که در نبود ما چطور باید فعالیت‌ها مدیریت شود.

ورشکستگی کسب و کارهای بی‌نظم خیلی سریع‌تر صورت می‌گیرد دلیل آن هم مشخص است و هیچ کسی هم مسئولیت آن را قبول نمی‌کند در این نوع کسب و کار همه همدیگر را مسئول شکست کسب و کار می‌دانند تا خود را، نظم فردی و سازمانی مهم‌ترین اصل در راه‌اندازی کسب و کار است که صاحب کسب و کار باید از آن اطلاع داشته باشد و برای آن برنامه‌ریزی جامع داشته باشد.

بهترین راه حل برای رفع بی نظمی ایجاد چارت فرآیند ها است که در آن وظیفه هر فرد معلوم و شفاف باشد.

۳. عدم آگاهی از مشکلات سازمانی

صاحب کسب و کار زمانی می‌تواند کسب و کار خود را توسعه دهد که مایلستون‌های مشخصی داشته باشد و با بررسی کردن مایلستون‌ها داده‌ها را بررسی کند و نتیجه‌گیری کند تا کجای این کسب و کار باید تغییر کند.

اکثر ورشکستگی کسب و کار نداشتن مایلستون‌های کوتاه‌مدت و بررسی آن است.

بعضی از مدیران از این روش استفاده نمی‌کنند و از مشاورانی استفاده می‌کنند زمانی که مشاور از آنها تعریف و تشویق به ادامه فعالیت می‌کنند خوشحال می‌شوند و تمام فعالیت‌های دیگر کسب و کار را کنار می‌گذارند و به مسائلی که تشویق شده‌اند توجه می‌کنند و به تذکرهای مشاور خود هیچ توجه ای ندارند و همین امر باعث ورشکستگی کسب و کار آن‌ها می‌شود.

۴. گذر از وضع موجود

زمانی که کسب و کار خود را راه‌اندازی می‌کنید در اول کار برای شروع هزینه‌هایی می‌کنید که بعضی از این هزینه‌ها ضروری است ولی بعضی از این هزینه‌ها مربوط به این موضوع می‌باشد که مردم چه می‌گویند.

هزینه هایی که مردم چه میگویند برای شما دارد زمانی خود را نشان میدهد که یک ماه از فعالیت گذشته و شما نتوانستید درآمدی  داشته باشید.
بیاید برای شما مثالی از یک کسب و کاری که مشاور آن بودم به شما بگویم:

مدیر یک کسب و کار تازه‌تأسیس برای جلوگیری از هدر رفت منابع مالی خود درخواست مشاوره داشت و با بررسی‌ها متوجه شدیم ۸۰ درصد هزینه‌هایی که این صاحب کسب و کار برای شروع کسب و کار خود کرده است برای بستن دهان مردم بود تا خود را ویژه نشان دهد متوجه چک‌های در جریان زیادی شدم از صاحب کسب و کار درخواست کردم که چک خود را از دسترس خارج کند.

بعدها متوجه موضوعی در این کسب و کار شدم که صاحب کسب و کار برای جبران چک‌هایی که داده بود وسایلی را خریداری می‌کرد و به پایین‌ترین قیمت حتی پایین‌تر از قیمت خرید به فروش می‌رساند تا چک‌های خود را رفع اثر کند و این کار باعث ورشکستگی کسب و کار او شد.

Assignment to others

۵. واگذاری به‌غیر

زمانی در وسط‌های کسب و کار آن‌قدر فشارهایی به صاحب کسب و کار وارد می‌شود که صاحب کسب و کار برای نجات کسب و کار خود سهام کسب و کار خود را به فروش می‌رساند. آن هم به افرادی که لایق نیستند یا رقیب کسب و کار او هستند و این عمل باعث ورشکستگی کسب و کار او می‌شود.

زمانی که به فکر فروش سهام کسب و کار خود افتادی به این موضوع را با انواع قراردادها انجام دهید نه با فروش شما می‌توانید با اجرای قراردادهایی از ورشکستگی کسب و کار خود جان سالم به در ببرید ولی با فروش آن دیگران را در تصمیم‌گیری سهیم کرده‌اید، برای انجام فعالیت‌ها باید از رضایت سهام‌دار خود را هم فراهم کنید.

صاحب کسب و کار عزیز برای جلوگیری از ورشکستگی کسب و کار خود نیاز نیست حتماً از مسائل فرار کنید شما می‌تواند با مشورت گرفتند از مشاورین کسب و کار خیلی از این مسائل را رفع کنید.

اگر نیاز به مشاوره در کسب و کار خود دارید در پروفایل خود مطرح کنید تا به سؤالات شما پاسخ داده شود برای مشکل شما بهترین راه حل را انتخاب کنیم.

جمع بندی

خیلی از ما ها دوست داریم کسب و کار موفق داشته باشیم ولی باید در نظر داشته باشیم که ورشکستگی کسب و کار بخش جدا نشدنی از کسب و کار است پس اگر برنامه ای برای آن زمان نداشته باشیم شکست صد در صد است برای این زمان بجای این که از کار کنار بروید از مشاور های کسب و کار استفاده کنید تا هزینه هاییکه برای کسب و کار خود کرده اید به هدر نرود.

بهترین کسب و کار ها در بدترین زمان ها به وجود آمدند

پایان/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا