کارآفرینمقالات

۱۲ ویژگی کارآفرین موفق

کسی که کارآفرین موفق میشود آن را به ارث نمی برد بلکه خودش را تربیت میکند

در این مقاله قصد داریم ۱۲ ویژگی کارآفرین‌های موفق را بررسی کنیم تا با شناخت این ویژگی‌ها خودمان را برای کارآفرین موفق شدن آماده کنیم.

وقتی وارد مطالعه و تحقیق درباره کارآفرین‌های برتر جهانی می‌شوید متوجه موفقیت‌های زیادی در کسب و کارشان را شاهد هستید بدون شکست این برای شما خیلی جالب خواهد بود چرا که شما فکر می‌کنید این شرایط کشوری آن کارآفرین‌ها و حمایت‌های دولتی بوده که این افراد کارآفرینان برتر شده‌اند.

درصورتی‌که چنین نیست و اگر قرار بود چنین باشد هیچ کارگر و کارمندی در آن کشورها وجود ندارد و عدم وجود کارگر و کارمند مساوی با شکست کارآفرینان است.

نکته دیگری هم هست که باید در نظر بگیرید و آن هم خواستن خود شما برای کارآفرین برتر شدن است در این مقاله قرار است ۱۲ تا از ویژگی‌هایی که کارآفرین‌های برتر داشته‌اند را به شما توضیح دهم و اگر می‌خواهید که کارآفرین باشید باید حداقل این ویژگی‌ها را در خود تربیت کنید.

همین اول کار اعلام کنم که این ویژگی‌ها مختص کسب و کار و کارآفرینی نیست بلکه شما در زندگی شخصی خود نیز می‌توانید از این ویژگی‌ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

ویژگی کارآفرین موفق

۱. سخت کوشی

سخت کوشی اولین و مهم‌ترین ویژگی ای است که شما باید در خود تربیت کنید هیچ فعالیت بدون سخت کوشی به نتیجه نمی‌رسد اگر قرار بود همه کارها راحت باشد همه افراد جهان یک شکل بودن و هیچ قدرتی در جهان وجود نداشت.

برای ثابت کردن خود به کسب و کار خود باید سخت و محکم پیش روید کارآفرین موفق با سخت کوشی به موفقیت می‌رسد و از شکایت‌کردن‌ها دست می‌کشد تا به کسب و کار خود پروبال بدهد.

۲. کنجکاوی و علاقه به یادگیری

کارآفرین یعنی کسی که قصد دارد مشکلی را حل کند کسی که می‌خواهد مشکلی را حل کند کنجکاو است تا نیازها را پیدا کند و بعدازاین که نیاز را پیدا کرد درباره آن نیاز تحقیق می‌کنند و یاد می‌گیرد که برای رفع آن باید چه‌کار کند.

کارآفرین موفق از مطالعه کردن دست نمی‌کشد چون می‌داند با یادگیری می‌تواند مشکلات را پیدا کند و خود را در کار خود متخصص‌تر کند.

روابت اجتماعی کارآفرین موفق - محمدرضا رشیدپور

۳. ارتباط اجتماعی بالا

یکی از ویژگی‌های کارآفرین موفق داشتن روابط عمومی بالا است که به آن دایره امپراطوری هم می‌گویند که کارآفرین در مواقع حیاطی می‌تواند از این ارتباطات استفاده کند و کسب و کار خود را به بهترین شکل مدیریت کند.

کارآفرینی که نتواند دایره امپراطوری خود را گسترش دهد و در یک دایره کوچک بماند محکوم به شکست است چون او نتوانسته برای کسب و کار خود حداقل‌ها را فراهم کند.

۴. رشد شخصیت

زمانی که یک فرد خود را در جایگاه کارآفرین موفق می‌بیند علاوه بر کسب و کار خود بر شخصیت فردی هم کار می‌کند چون می‌داند که شخصیت او کسب و کار او را می‌سازد.

شخصیت مهم‌تری ویژگی و سخت‌ترین آن است که تغییر دادن و بروز کردن آن زمان زیادی می‌برد و فرد باید رنج‌های زیادی را در این راه تحمل کند.

اما نتیجه آن او را حیرت‌زده خواهد کرد که هم در کسب و کار و هم در زندگی شخصی او تأثیرگذار است.

۵. خلاقیت ذهنی

همان‌طور که می‌دانید کارآفرین موفق به دنبال چالش‌ها است چه چالش‌های در زندگی خود و مردم باشد و چه چالش‌هایی در کسب و کر خود کارآفرین موفق یا چالشی را پیدا می‌کند یا مثل استیو جابز در شرکت اپل چالش را می‌سازد.

پس وقتی به کارآفرین موفق شدن فکر می‌کنید نباید از این چالش‌ها بترسید بلکه باید استقبال کنید و با خلاقیت‌هایی که دارید آن را برطرف و حتی به نفع خودتان تغییر دهید

افرادی که در این زمان حساس از این چالش‌ها می‌ترسند و به شکلی کار می‌کنند که عادی باشند کم‌کم به‌مرورزمان کسب و کار خود را از دست می‌دهند.

۶. مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری یکی از ویژگی‌های کارآفرین موفق است که یک کارآفرین را از افراد عادی جدا می‌کند.

کارآفرین می‌داند تمام تصمیم‌هایی که می‌گیرد مسئول مستقیم آن تصمیم خود اوست پس کسی یا پیزی را مقصر نمی‌داند و اگر شکستی باشد تجربه می‌کند و از آن استفاده می‌کند تا با درس‌هایی که از آن گرفته است برای ادامه راه نقشه‌ای بهتر بکشد.

اگر قصد دارید که کارآفرین باشید ولی نمی‌توانید مسئولیت کارها خود را قبول کنید پست شما یک شکست‌خورده هستید و قرار است کسب و کار شما به‌زودی از بین برود.

۷. حفظ آرامش

یک کارآفرین موفق می‌داند برای هر چالشی راه حلی وجود ندارد پس در زمانی که به چالشی می‌خورد از کوره در نمی‌رود و وضعیت را بدتر نمی‌کند یا کسی را ناراحت نمی‌کند.

توجه کرده باشید اکثر کارآفرین‌های موفق شوخ‌طبع هستند و سعی می‌کنند چالش‌ها را با مسئول مستقیم بررسی کنند تا این که خودشان به‌تنهایی تصمیم بگیرند و اگر مشکل پیش‌آمده خارج از برنامه باشد با استفاده از تکنیک‌های مناسب چالش‌ها را شناسایی می‌کنند و راه‌حل مناسب آن را پیدا می‌کنند. تا این که کسب و کار خود را دچار چالشی بزرگ‌تر کنند.

۸. در زمان حال زندگی‌کردن

کارآفرین موفق از گذشته‌ها یاد می‌گیرد و در حال انجام می‌دهد و در آینده نتیجه را بررسی می‌کند.

کارآفرین‌ها هیچ وقت نمی‌گویند دیروز این کار را انجام داده‌ایم درست شد الان هم انجام بدین ولی می‌گویند حالا باید چه‌کاری انجام دهیم.

کارآفرین‌ها برای هر روز خود برنامه‌ریزی می‌کنند که حداقل به ۳ تا از اصلی‌ترین‌ها را انجام دهند و برای فردا دوباره برنامه‌ریزی می‌کنند و خودشان را درگیر کارهای اضافه نمی‌کنند.

۹. بصیرت داشتن

بصیرت یا بینش، نوعی دید درونی است که با دید چشم ظاهری، متفاوت است و اصلاً با چشم یا اندام‌های ظاهری بدن، قابل دریافت نیست. پس کارآفرین موفق اول فکر می‌کند و بررسی می‌کند بعد کاری را انجام می‌دهد و به آینده آن کار هم فکر می‌کند بهترین کار مشاهده تغییرات در کسب‌وکارهای کوچک و اعمال راه‌حل برای کسب و کار خود است تا با آن از نابودی کسب و کار خود جلوگیری کند.

۱۰. اقدام فوری

کارآفرین موفق کاری که باید انجام دهد را انجام می‌دهد اما قبل آن از افراد خبره مشورت می‌گیرد و صبر نمی‌کند وضعیت بهتر شود آن کار را انجام می‌دهد حتی کاری که مخالف میل خود باشد چون کارآفرین می‌داند مهم مشتری است نه او، او یک وسیله برای حل مشکل مشتری است و از این راه درآمدی هم کسب می‌کند پس کارآفرین به نکته دقت بیشتری دارد.

۱۱. مثبت‌اندیشی

در روزگاری هستیم که تعداد اخبار منفی خیلی بیشتر از مثبت‌ها است اگر به کارآفرین موفق فکر می‌کنید باید لابه‌لای آن همه اخبار منفی دنبال روزنه‌های امید و مثبت باشید و دید مثبتی به مسائل داشته باشید.

مطمئناً خبرهای منفی شما را از پا خواهد انداخت اما شما باید مثبت‌اندیش باشید و مسائل را یک‌به‌یک حل کنید کارآفرین موفق با مثبت‌اندیشی چالش‌ها را حل می‌کند و از آن‌ها فرصتی برای پیشرفت خود درست می‌کند و حتی از نگرش‌های منفی هم پول درمیاورد.

۱۲. داشتن استقامت

یکی از چالشی‌ترین ویژگی کارآفرین موفق داشتن استقامت در کسب و کار خود است.

گاهی وقت‌ها باید از کسب و کار دست بگید و آن را تعطیل کنید ولی بعضی وقت‌ها باید حتی در اعماق ادامه بدید چون آینده برای این کار روشن است پس کارآفرین قبل از این که دیگران و مسائل را مقصر بداند دلیل را بررسی می‌کند و با استفاده از مشاور مجرب بین اتمام یا ادامه انتخاب می‌کند.

کارآفرینی به اندازه کافی ترس دارد ولی این ترس را کارآفرین با کمک یک مشاور حل می‌کند.

حرف آخر

در آخر ما ۱۲ ویژگی مشترک بین کارآفرین‌های موفق را بررسی کردیم چرا که برای کارآفرین برتر شدن باید اول از خودمان شروع کنیم تا بتوانیم محصول یا خدماتی که تولید می‌کنیم زندگی افراد دیگر را تغییر دهد.

باید برای هرکدام برنامه و تمرین داشته باشید تا خود را برای رسید به کارآفرین موفق شدن آماده کنید.

مطمئناً شما لایق بهترین‌ها هستید.

راستی ما اینجا هستیم تا به سؤال‌های شما پاسخ کامل بدیم پس سؤال‌های خودتان را با ما در میان بزارید.

خیلی خوشحالم تا آخر با ما همراه بودید با ثبت نظر خود به ما انرژی دهید

پایان/

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا