کارآفرین

۶ دام ایده‌های کسب‌وکار

به طور متوسط هر فرد ایده‌های زیادی در ذهن دارد اما همه موفق نمی‌شوند و در کار دچار دام ایده می‌شوند.

ما به طور متوسط ایده‌های زیادی به ذهنمان می‌رسد که در طول سال‌ها زندگی درباره آن‌ها حرف زده‌ایم در این مقاله قرار است دام ایده‌ کسب‌وکار را بررسی کنیم و بفهمیم چرا ایده‌ها موفق نمی‌شوند.

طبق تحقیق‌هایی که صورت‌گرفته هر فرد در طول زندگی حداقل ۴ ایده خیلی خلاقانه و نوآورانه داشته که اگر دچار این ۶ دلیل نشده بود سرانجام آن ایده‌های خلاقانه شکست ایده نبود.

مطمئناً شما که در حال مطالعه این مقاله هستید حتماً یک ایده ناب و خلاقانه دارید که با اجرای آن اول به دیگران کمک می‌کنید و دوم باعث کسب درآمد خود خواهید شد ولی باید همین اول اعلام کنم گاهی وقت‌ها ایده‌ها یک نقاشی هستند زمانی که در حال برنامه‌ریزی برای اجرای ایده هستید دام‌هایی برای شما گسترده شده است و منتظر هستند تا در آن‌ها سقوط کنید.

شما برای برنامه‌ریزی‌ای که برای ایده خود دارید دام ایده‌ را هم بشناسید سعی شده راه‌حل مقابله با این ایده‌ها هم گفته شود تا پله‌های موفقیت را سپری کنید تا به آنجایی که آرزو دارید برسید.

دام ایده‌های کسب‌وکار

عدم تحقیق لازم - وبسایت محمدرضا رشیدپور

 

۱. عدم تعهد به ایده

اکثر کسانی که ایده دارند برنامه‌ریزی‌هایی دارند تا چطور ایده را اجرا کنند که یک‌شبه به درآمد برسند باید از همین‌جا به آن دسته از دوستانی که دنبال چنین ایده‌هایی هستند با کلانتری یک مشورت داشته باشند تمام ایده‌ها یک شروعی داشتند که با داشتن تعهد و استمرار در کار ایده‌های خود را توسعه دادند تا به سایت‌هایی همچون دیجی‌کالا، ژاکت و کلی از ایده‌های دیگر می‌رسیم آن‌ها یک‌شبه به اینجا نرسیدند.

عدم تعهد به ایده دام ایده‌ کسب‌وکار است اگر ایده شما قابل‌اجرا است آن را به‌صورت حداقل محصول پذیرفتنی (MVP) شروع کنید تا بعد به فکر پیشرفت آن باشید.

۲. عدم تحقیق لازم

شما برای واردشدن به بازار کار تا از ایده‌های خودتان کسب درآمد کنید باید بازاری که قرار است وارد آن شوید را شناسایی کنید.

مانند زمانی که قرار است به مهمانی ای بروید حتماً قبلش بررسی می‌کنید چه نوع مهمانی و چه اشخاصی در این مهمانی حضور دارند تا با تیپ مناسب آن مهمانی حضور داشته باشید.

همان‌طور که وقتی برای واردشدن به مهمانی تحقیق می‌کنید تا با مهمانی آشنا باشید در کسب‌وکار هم به همین صورت است.

حوزه ایده خودتان را مشخص کنید حداقل از دو رقیب خود خرید کنید یا با خریداران واقعی آن‌ها مصاحبه کنید و چالش‌هایی که قرار است برطرف کنید را سال گونه مطرح کنید بزارید خریداران جواب بدند و بعد نتیجه‌گیری کنید.

وظیفه شما به‌عنوان صاحب کسب‌وکار بررسی کسب‌وکارهای رقیب و ایجاد تمایز بین خود و آن‌ها هستید وگرنه شما هم در دام ایده‌ افتادید و ایده شما شکست می‌خورد.

۳. زمان‌بندی نادرست

وقتی اولین ایده خودم را اجرا کردم که قرار بود اولین سایت آزمون آنلاین کشور را در سال ۱۳۹۲ افتتاح کنم دنبال همه کارهای لازم رفتم تا سایت را برای این کار آماده کردم وقتی خواستم از این سایت بهره‌برداری کنم متوجه شدم الان زمان مناسبی برای اجرای این ایده نبود و این ایده دچار دام زمان شد خوشبختانه به‌خاطر یکسری از مسائلی که در جریانش بودم ایده را با ضرر کم متوقف کردم ولی از سال ۱۳۹۸ بعد از کرونا متوجه حضور چنین سایت‌هایی با درآمدهای عالی شدیم ایده من عالی بود ولی زمانش درست نبود.

برای این که ببینی ایده در زمان مناسبی قرار است اجرا شود همان‌طور که در عدم تعهد به ایده گفته شده باید حداقل محصول پذیرفتنی را آماده ارائه کنید، و از دیگران که به این ایده نیاز دارند مراجعه کنید و درباره محصول خود توضیح دهید چند درصد افراد به محصول شما جواب اره برای خرید می‌دهند اگر تعدادشان قابل‌توجه بود می‌توانید ادامه دهید.

یک راه دیگر برای بررسی استفاده از گوگل است کلمه کلیدی ایده خود را در گوگل جست‌وجو کنید و تعداد جست‌وجوها را مشاهده کنید تا متوجه درخواست‌ها شوید.

شما در شروع کار دچار دام ایده‌ نشوید باید به‌صورت استارتاپ کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید و آن را توسعه دهید

۴. عدم برنامه راهبردی

وقتی داریم از برنامه‌ریزی برای کسب‌وکار خودمان حرف می‌زنیم به دام ایده‌ عالی برای ما پهن شده است و آن هم بی‌خیالی است میریم ببینیم چه می‌شود است.
مطمئناً ایده‌ای که دارید یکسری فرایندها دارد که باید از قبل پیش‌بینی شوند بیاید یک مثال بزنم.

مثلاً من امروز ایده راه‌اندازی سایت فروش اسباب‌بازی کودکانه دارم.

برای برنامه‌ریزی باید در نظر بگیریم چطور و از چه راه‌هایی اسباب‌بازی‌های کودک باید تهیه شود.

روش ارسال و فرایند ارسال به چه صورت است.

بعد از فروش چه‌کارهایی باید انجام شود

حتی نزدیک‌تر قبل از خرید کاربر چه سناریویی باید چیده شود.

و کلی فرایند که در کسب‌وکار مخصوص به شما وجود دارد باید نوشته شود در نظر داشته باشید ندانستن قدم بعدی بدترین کاری هست که صاحب کسب‌وکار را در دام ایده‌ قرار می‌دهد و باعث نابودی ایده می‌شود.

برای اینکه دچار دام ایده‌ نشوید راحت‌ترین راه استفاده از کاغذ و قلم است یا اگر قرار است حرفه‌ای‌تر عمل کنید استفاده از اکسل و ابزارهایی ازاین‌دست است.
وقتی شروع به برنامه‌ریزی می‌کنید به‌خاطر پراکندگی افکار این کار برای شما کسالت‌بار خواهد بود اما هروقت کسل شدید این رو به خودتان بگویید شما صاحب کسب‌وکار هستید نه کارمند آن.

۵. انتظارات غیرواقع‌بینانه

هرچقدر که ایده‌ای ناب داشته باشید به دام ایده‌ وجود دارد که باید در نظر بگیرید و آن هم واقع‌بینی است.

هرچند ایده‌ای ناب باشد این مشتریان هستند که تصمیم می‌گیرند که از شما بخرند یا نه پس با خود نگویید امروز که ایده من اجرا شد فردا باید ۱ میلیارد تومان فروش داشته باشد که این‌چنین نخواهد شد شما بزرگ‌ترین کسب‌وکارها را هم بررسی کنید متوجه می‌شوید آن‌ها هم حداقل ۱ سال تلاش کردن تا به اولین میلیون تومان خود برسند مخصوصاً در کسب‌وکارهای اینترنتی که مشتری تصویر می‌بیند و کالا می‌خرد.

پس همان‌طور که گفت شده برای یک‌شبه پول‌دار شدن باید با کلانتری هماهنگ کنید تا این شب داخل خانه خود باشید نه تو زندان.

اره شما یک، شب به پول می‌رسید ولی نه یک‌شبه

۶. ترس از شکست

بزرگ‌ترین دام ایده‌ که باعث شده ۹۵ درصد ایده‌ها از بین بروند ترس از شکست آن ایده بوده است.

خیلی از صاحبان ایده کسب‌وکار به‌خاطر ترس از شکست حتی ایده خود را در کاغذ یادداشت نمی‌کنند، به دنبال کارهای جانبی هستند و اگر کسی آن ایده را اجرایی کند غصه می‌خورند، در بعضی جاها باید حق داد به‌خاطر یکسری از شرایط محیطی انجام‌دادن ایده‌ها ریسک بزرگ هست ولی می‌توان با حداقل محصول قابل‌ارائه این ترس را برطرف کرد.

اصل کسب‌وکار همین است که شرایط هر روز یک‌شکل نیست اول کسی اعتماد ندارد درآمد خیلی کمی دارد ولی بعدها برعکس می‌شود.

حتی شرکتی مثل کوکاکولا سال اول فقط ۶ قوطی نوشابه فروخت اما الان…

مثلاً کسی که قصد فروش اسباب‌بازی کودکان را دارد خیلی راحت می‌تواند با تأسیس پیج اینستاگرامی این کار را شروع کند اگر طرف‌دارانی داشت وارد مرحله بعدی شود با سود حاصل از این کار کسب‌وکار خود را توسعه دهد.

نکته: از انجام‌دادن ایده خود نترسید. انجام‌دادن و موفق نشدن بهتر از افسوس خوردن است.

بدترین حس دنیا وقتی است که ایده‌ای به ذهن شما می‌آید و با بهانه انجام ندید و یک نفر دیگر انجام دهد و به درآمدهای بالا برسد.

انسان نباید همه چیز را تجربه کند ولی همه چیز را نباید از دست بدهد. دام ایده‌  همیشه هست و خواهد بود.

در آخر

اگر روزی از آرامستان عبور کنید متوجه می‌شوید افراد زیادی آنجا خوابیده‌اند که هرکدام حداقل یک ایده داشتند توانستند به ایده خود برسند جر افراد محدود که اسامی آن‌ها را در آن اطراف زیاد به گوش می‌شنوید .

دام ایده‌آدم‌ها را ضعیف می‌کند و توانایی پرواز به آن‌ها نمی‌دهد.

دوست عزیز شما می‌توانید با مشورت از افراد موفق حوزه خود این دام‌ها را به ترتیب عبور کنید و به نتیجه‌ دلخواه برسید.

همه آدم‌ها دروغ نمی‌گویند و همه افراد از شما مخفی نمی‌کنند، کسانی که شما را دوست دارند هیچ‌وقت از شکست ایده حرف نمی‌زنند بلکه راهکار برای جلوگیری از شکست را برای شما فراهم می‌کنند.

سؤال‌های خود را درباره دام ایده‌ در نظرات بپرسید اگر نیاز به مشاوره رایگان داشتید در پنل کاربری خود سؤال بپرسید تا در اولین فرصت به سؤال شما جواب داده شود.

پایان/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا