وبمستر

هاست چیست؟ + ۸ اصطلاحات هنگام خرید

هاست یا میزبان فضایی برای ذخیره اطلاعات سایت شما است تا همیشه کسب‌ و کار فعالی داشته باشید.

برای شروع یک کسب و کار نیاز به فضایی برای آن کسب و کار نیاز دارید به این فضا در کسب و کار آنلاین هاست گفته میشود.

همان طور برای انتخاب فضای مورد نیاز برای کسب و کار فیزیکی تحقیق میکنید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید برای انتخاب یک هاست خوب باید تحقیق کنید و علاوه بر آن با یکسری از اصطلاحاتی هنگام خرید آشنا میشوید که باید از آن ها خبر داشته باشید چون در انتخاب شما بیشترین تاثیر را میگذارد.

در مقاله قبلی درباره دامنه و تاثیر آن گفتیم قبل از این مقاله باید آن را مطالعه کنید.

هاست یا فضای میزبانی چیست؟

بزارید بک مثال برای شما بزنم تا با مفهوم هاست بیشتر آشنا شوید.

فکر کنید امروز قرار است یک کسب وکاری راه اندازی کنید وارد مشاور املاک هایی میشوید و درخواست خود را علام میکنید تا فضا یا مغازه ای را مناسب با کسب و کار خود انتخاب کنید برای این که انتخاب بهتری داشته باشید به مشاور املاکی درباره فضای مورد نظر اعلام میکنید تا بهترین را انتخاب کنید و شما فقط به یک مشاور املاک مراجعه نمیکنید.

در مغازه هایی که میخوایید انتخاب کنید دنبال ویژگی هایی میگردید که مناسب کسب و کار شماست. در کسب و کار اینترنتی هم به همین صورت است شما باید جایی را انتخاب کنید مناسب شما و بودجه شما باشد.

در ادامه چند تا از معروفترین مشاورین هاست ایران را به شما معرفی میکنم اما شما میتوانید خودتان هم تحقیق کنید.

اما قبلش یکم توضیح درباره انواع هاست ها به شما بدهیم ت با انواع آن ها آشنا شوید.

لینوکس یا ویندوز - وبسایت محمدرضا رشیدپور

انواع هاست‌ها

فضا های میزبانی عموما به دو دسته لینوکس و ویندوز تقسیم میشوند که بستگی به نوع کسب و کار ها یابد انتخاب کرد.

چطور باید انتخاب کرد ؟

شما اگه قرار باشه از سیستم های آماده برای مدیریت سایت خود استفاده کنید در توضیحات سیستم ها توع هاست مشخص شده است. اما اگه نیاز باشد شما از سیستم های اختصاصی استفاده کنید باید از طراح سیستم مورد نظر درخواست کنید تا به شما اعلام کنند از چه نوع هاستی استفاده کنید.

برای شروع عموم سایت ها با وردپرس یا جوملا ساخته میشوند که برای این سیستم ها باید از هاست لینوکس استفاده شود.

محل استقرار

همان‌طور که گفته شد میزبان به محل کسب‌وکار گفته می‌شود که ایرانی و خارجی که طبق قراردادهای هاستینگ‌ها بین کشورهای اروپایی و آمریکایی متغیر است.

تفاوت داخلی و خارجی

۱. هاستهای داخلی نسبت به خارجی برای داخل ایران مناسب است ولی برای بازدیدهای خارجی به دلیل تحریم‌ها گاهی وقت‌ها از دسترس خارج می شود.

۲. خارجی به دلیل نوسان ارز تغییرهای زیادی خواهد داشت و امروزه به‌خاطر نوسان بالای ارز برای کسب ‌و کارهای نو مقرون ‌به‌ صرفه نیست.

۳. داخلی ها محدودیت پهنای باند دارد ولی در خارجی این موضوع رفع شده است.

میزبان ابری چیست؟

فضا های ابری به مجموع ای از هاست‌ها گفته می‌شود.

به این معنی که شما فقط به یک هاستی دسترسی دارید که نیاز نیست نگران خیلی چیز ها باشید چون این نوع فضا ها انعطاف پذیری زیادی دارد و مناسب با کسب و کار شما تغییر میکنند. این نوع از فضا ها بهترین انتخاب شما خواهد بود.

تا اینجا متوجه شدیم چه نوع هاست هایی وجود دارد وقتی قرار شد تا یکی از آن ها را تهیه کنیم به اصطلاحاتی برمیخوریم که باید در این مقاله کامل درباره آن ها توضیح دهم تا بهترین انتخواب را داشته باشید.

اصطلاحات میزبان وب

۱. فضا یا حجم

اولین گزینه‌ای که در خرید با آن مواجه می‌شود فضا یا حجم فضا میباشد. قبل از خرید حتماً یک برآورد داشته باشید که به چه فضایی برای شروع کسب و کار خود نیاز دارید عموماً برای یک سایت فروشگاهی با سیستم محتوا آماده به حداقل ۲ گیگابایت فضا برای یک سال نیاز دارد و این به نوع سیستم محتوا و نوع قالب‌ها وبسایت شما بستگی دارد که اگر قصد خرید قالب‌های آماده دارید حتماً از پیشتیبان قالب مشورت بگیرید تا میزان حجم پیشنهادی را به شما اعلام کند.

۲. پهنای باند یا ترافیک

پهنای باند به میزان تبادلات محتوا سایت شما در ماه گفته می شود.

اگر سایت شما یک سایت فروشگاهی باشد و پهنای باند ۱۰ گیگابایتی داشته باشد، صفحه اول سایت شما ۱۰ عکس به حجم ۵ مگابایت باشد وقتی شما وارد صفحه اول سایت خود شوید با بالا آمدن عکس‌ها فقط در صفحه اول شما ۵۰ مگابایت از ترافیک شما مصرف شده است. و همین امر در زمان آپلود و المان های سایت شما هم بستگی دارد.

توجه داشته باشید میزان پهنای باند اشاره شده برای یک ماه است باید پیش‌بینی‌هایی برای این کار داشته باشید. در مقالات بعدی درباره کاهش مصرف پهناباند آموزش میدهیم.

۳. پایگاه‌داده

همه اطلاعاتی که در سایت شما قرار دارد مثل اطلاعات کاربرها اطلاعات محصولات و مقالات شما باید در محلی ذخیره شود که به آن محل پایگاه‌داده نام دارد و میزبان انتخابی شما باید حداقل یک پایگاه‌داده داشته باشد.

پایگاه‌داده به شما کمک می‌کند سایت پویا و جذاب‌تری داشته باشید و از تکرار و اضافه کاری جلوگیری شود.

۴. کنترل پنل

به محیطی مدیریتی گفته میشود که نسبت به نوع میزبان متغیر است شما به‌عنوان مدیر و صاحب کسب‌وکار نیاز به ویژگی‌های زیادی ندارید و این باعث می‌شود بین انواع پنل‌ها برای شما فرقی نداشته باشد. پس نیاز نیست زیاد به نوع کنترل پنل دقت کنید اکثر پنل های موجود کار شما را راه میندازند.

۵. گواهینامه امنیتی SSL

بخشی مهم و ویژه داشتن گواهی امنیتی SSL است که یکی از واجب‌ترین ابزارهایی هست که باید یک هاستینگ خوب در اختیار شما قرار دهد. گواهی SSL در هنگام تبادلات اطلاعات کاربرهای شما و اطلاعات ارسالی شما از اطلاعات ارسال شده حفاظت می‌کند تا کسانی نتوانند با دردست ‌داشتن آن اطلاعات از شما سو استفاده کند. قبل از خرید هاست به پشتیبان بگویید که تمدید ssl یه صورت خودکار است یا خیر اگر خیر بود بهترین هاستینگ جهان هم بود از اون هاستینگ خرید نکنید.

*گواهی ssl برای گوگل خیلی مهم است و سایت‌هایی که دارای SSL نباشند کمتر اهمیت میدهد.

۶. پارک دامنه

وقتی قصد دارید یک سایت با چند دامنه داشته باشد از این قابلیت استفاده می‌کنید.

با این قابلیت نسبت به تعداد دسترسی شما میتوانید یک سایت داشته باشید ولی در دامنه های مختلف که این کار اصلا توصیه نویشود مگه این که ورودی گوگل برای شما مهم نباشد.

۷. ادان دامین (Addon Domain)

ادان دامین به شما کمک می‌کند چند سایت در فضای میزبانی خود داشته باشید.

با این ویژگی میتوانید در فضای میزبانی خود یه پوشه برای یک دامنه دیگر درست کنید و با یک هاست متناسب با تعداد دسترسی دامنه داشته باشید.

۸. آپتایم

به مدت زمانی که در ماه سایت شما فعال و قابل دسترس باشد یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که باید حساسیت زیادی روی آن داشته باشید.

دلیل اهمیت این ویژگی برمیگرده به خزنده های گوگل که زمان مشخصی ندارند و اگر زمانی وارد سایت شما بشوند که با صفحه عدم دسترسی مواجعه بشوند امتیاز منفی برای شما در نظر گرفته میشود

ملاک‌های انتخاب هاستینگ مناسب - محمدرضا رشیدپور

ملاک‌های انتخاب هاستینگ مناسب

• پشتیبانی حرفه‌ای هاست
• امنیت هاست و سرور
• آپتایم (میزان دسترسی مداوم) هاست
• بکاپ گیری موثر از سایت
• قدمت شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانی
• گارانتی بازگشت وجه در هاست
• فضای میزبانی، پهنای باند سایت و سرعت پردازش اطلاعات
• منابع تخصیص یافته و گارانتی استفاده از منابع عادلانه هاست

سخن پایانی

هاست قلب تپنده کسب‌وکار اینترنتی شما است در انتخاب آن دقت کنید و از هاستینگ‌ها مورد اعتماد خرید کنید که پشتیبانی آنلاین داشته باشد تا در اولین فرصت مشکل شما را حل کند در خرید دقت کنید اما از خرید اشتباه هم نترسید شما می‌توانید اطلاعات را کمتر از یک روز در شرکت دیگر فعال کنید.

لیست هاستینگ‌ها ایرانی را می‌توان از سایت پیوند به آدرس http://peyvandha.ir/3-3.htm مشاهده کنید فقط به این موضوع توجه کنید در این سایت رتبه‌بندی ای وجود ندارد یعنی اولین هاستینگ بهترین هاستینگ نیست.

اگر نیاز به مشاوره و راهنمایی داشتید حتماً سؤال‌های خود را در نظرات بپرسید اگر از هاستینگی استفاده می‌کنید آن را در نظرات یادداشت کنید.

تمام/

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا