وبمسترمقالات

دامین چیست؟ + ۸ راهنمای انتخاب

همه کسب‌ و کارها به یک آدرس نیاز دارند که در کسب‌ و کار اینترنتی به این نشانی دامین یا دامنه گفته می‌شود.

دامین اصطلاحی است که وقتی تازه وارد کسب‌ و کار آنلاین وارد می شوید با آن مواجعه می شوید که حتماً نیاز هست مدیر آن کسب‌ و کار با آن آشنا باشد.

دامنه حکم یک آدرس را برای یک کسب‌ و کار را دارد همان‌طور که کسب‌ و کار سنتی یک آدرس مکانی برای ارتباط با مشتریان خود دارند کسب‌ و کارهای آنلاین هم  از این ویژگی مستثنا نیستند.

دامین علاوه بر آدرس کسب و کار مهر کسب و کار هم هست یعنی دامنه نمایانگر نوع فعالیت شما در حوزه خاص است که در ذهن مخاطب نقش می بنند.

دامین یا دامنه چیست؟

دامین (Domain) یا دامنه آدرس اینترنتی ای است که با وارد کرد آن در مرورگر مخاطب وارد کسب و کار شما می شود و از کسب و کار شما دیدن می کند.

افرادی که به‌تازگی کسب‌ و کار اینترنتی خود را شروع کردند با کلمه‌ای مشابه به اسم‌ هاست هم برخورد می‌کنند که در یک مقاله کامل درباره هاست بحث میکنیم و نکنه های مناسب برای خرید هاست را به شما توضیح میدهیم.

حالا بریم ادامه مباحث دامین و اول از تاریخچه دامین شروع میکنیم.

اولین دامین اینترنتی دنیا Symbolics.com است که در سال ۱۹۸۵ میلادی به ثبت رسیده است. این دامین اینترنتی توسط شرکت سیمبولیک که سازنده سیستم‌های رایانه‌ای بود به ثبت رسیده بود. جالب است بدانید که اولین دامین اینترنتی دنیا صفحه‌ای نداشته است اما وبسایت این دامین توسط تیم برنرز لی و در سال های بعد ساخته شد است.

اجزا دامین به روایت تصویر - وبسایت محمدرضا رشیدپور
ساختار دامنه

هر دامنه از سه بخش اصلی ساخته شده که عبارت است از زیر دامنه (subdomain)، نام دامنه (title domain) و پسوند دامنه (domain extension) که همان طور در تصویر بالا مشخص شده است و قرار است تک به تک توضیح دهیم.

بخش اول زیر دامنه

زیر دامنه یا ساب دامین subdomain عموماً برای اضافه‌کردن ویژگی جدید یا ساخت قالب جدید سایت استفاده می‌شود زیر دامنه‌ها به‌خاطر مجزا بودن از سایت اصلی توانایی خیلی زیادی برای ارائه خدمات بیشتر به کاربران را می‌دهند برای مثال سایت دیجی‌کالا برای فروشندگان خود یک سایت مجزا با ساب دامین https://seller.digikala.com طراحی کرده است. که سایتی با مشخصات کاملا جدا از دیجیکالا اما در بدنه دیجیکالا است.

بخش دوم نام دامنه

نام دامنه یا نام برند یا عنوان کسب‌ و کار شما می‌باشد نام دامنه همانند نامی است که در تابلو سر در فروشگاه‌ها زده می‌شود. باید در نظر داشته باشیم ما در انتخاب نام دامنه محدود هایی دایم یکی از محدودیت ها عدم استفاده فرد دیگری از آن است و باید یک عنوان یکتا داشته باشیم تا کسب‌ و کار موفقی داشته باشیم در ادامه نکته‌هایی که باعث انتخاب یک عنوان دامنه مناسب می‌باشد را توضیح می‌دهیم تا بهترین نام را برای کسب‌ و کار اینترنتی خود انتخاب کنید.

بخش سوم پسوند دامنه

پسوند دامنه بخشی از دامنه است که شما را با آن مجزا میکند که اخیرا دامین هایی برای مشاغل هم ایجاد شده تا جایگزین شود دلیل ایجاد این توع پسوند ها را در ادامه به شما میگویم.

اکثرا با پسوندهای com،net،ir و org آشنا هستیم اما به‌خاطر محدودیت در انتخاب عنوان با این پسوند دامنه‌ها، در مؤسسه آیکان تصمیم گرفته شد طبق مشاغل پسوندهای به خصوصی طراحی شود و امروز شاهد پسوندهایی همچون taxi، online، shop, news و کلی پسوند دیگر هستیم که امروزه کاربرد آن‌ها بیشتر شده است.

پسوند دامین ها به دو بخش عمده تقسیم می‌شوند.

پسوندهای عمومی و پسوندهای کشوری

پسوندهای عمومی مانند com، org و کلی پسوند دیگر که به کشور خاصی اشاره نمی‌کند و عموم افراد در هر کشوری می‌توانند آن را ثبت کنند برای خرید این نوع دامنه‌ها باید از نماینده‌های این شرکت‌ها اقدام کنید که عموم هاستینگ‌های معتبر ایرانی نمایندگی این پنل‌ها را دارند و خدمات این دامنه‌ها را به شما ارائه می‌دهند.

پسوند های کشوری که مخصوص کشور ها می باشد که هر کشور مختص با سیاست های خود آن را در اختیار صاحبا کسب و کار های آنلاین خود می گذارد.
همان‌طور که می‌دانید دامنه‌ای مانند ir مخصوص کشور ایران است، ثبت و نگهداری زیر نظر پژوهشگاه دانش‌های بنیادی صورت می‌گیرد و این پژوهشگاه مسئول تحقیق و توسعه دامنه‌های ایرانی می‌باشد. و اگر قصد داشته باشید دامنه ای با پسوند ir ثبت کنید باید در این سایت اهراز هویت کنید.

راهنمای انتخاب دامین

همه صاحبان کسب‌ و کار آنلاین علاقه دارند تا بهترین نام‌ها را برای کسب و کار خود انتخاب کنند که با شکست می انجامد چون افرادی زودتر از آن دامین ها را خرید کردند یا کسب‌ و کار خود را  راه اندازی کرده اند یا آن را خریدند تا با فروش آن کسب درآمد کنند.

اینجاست که باید به سراغ راهی برویم تا بهترین و مناسب ترین انتخاب را داشته باشیم.

قرار است ۸ راه برای این کار به شما معرفی کنم که اکثر برای کسب و کار هاست نه برند شخصی برند شخصی باید از نام و نام خانوادگی استفاده کنند و گرنه تبدیل به کسب و کار های عمومی میشوند.

۱. استفاده از کلیدواژه‌ها کسب‌ و کارت

وقتی قرار است عنوانی برای کسب‌ و کار خود داشته باشید باید کلیدواژه‌هایی که در کسب‌ و کار شما استفاده میشود در انتخاب استفاده کنید. مانند janebi.com

۲. منحصربه‌فرد باشد

منحصربه‌فرد بودن همیشه بد نیست مخصوصاً در انتخاب عنوان کسب‌ و کار حتماً می‌دانید که کاربران سایت شما عموماً از گوگل وارد کسب‌ و کار شما می‌شوند و اگر عنوان کسب‌ و کار شما مشابه کسب‌ و کار دیگر باشد کاربران شما بین شما و آن کسب‌ و کار تقسیم می‌شود. zhaket.com

۳. تایپ ساده

نگارش دامنه شما باید جوری باشد که گفته می‌شود تا یک فرد مبتدی بتواند آن را به راحت آن را تایپ کند و وارد کسب و کار شما شود. google.com

۴. حفظ‌کردنش راحت باشد

این نکته رو یادتان باشد که مخاطب های شما فراموش کار هستند برای ورود به سایت شما شما را در گوگل جست و جو میکنند پس باید عنوانی انتخاب کنید که راحت شما را به ذهن بسپارند برای امتحان عنوان خود می‌توانید در جمعی عنوان مورد نظر خود را اعلام کنید و بعد از چند ساعت  در جمع اعلام کنید چه کسی یادش هست عنوان کسب‌ و کار شما چه بوده است با میانگین‌گیری متوجه میشید که عنوان مناسبی انتخاب کرده اید یا خیر.

این را به یاد داشته باشید کسب‌ و کار شما باید به یاد کاربر بماند تا کسب‌ و کار ماندگاری داشته باشید.

۵. کوتاه و مختصر باشد

ترجیحاً سعی کنید عنوان‌هایی بیشتر از ۸ حرف انتخاب نکنید که حفظ کردن برای کاربر سخت است و سعی کنید از سرواژه‌ها استفاده نشود که کسی یادش نمی‌ماند و مخاطب ها گیج میشوند برای امتحان شما چند سایت با سرواژه میشناسید ؟

۶. با معنی باشد

کلمه‌ای را انتخاب کنید که دارای معنی هستند. از حشو یا کلماتی که خوانایی ندارند خودداری کنید. خودتان را جای کاربر بدبخت بزارید که قرار با کسب‌ و کار شما ارتباط داشته باشد نه این که یک‌بار وارد شود  و برود پشت سر خود را نگاه نکند.

۷. طبق قانون و عدم کپی‌رایت باشد

این موضوع خیلی مهم است حتماً در انتخاب عنوان دقت کنید که شامل جریمه نشوید مخصوصاً عدم استفاده از برندها در عنوان کسب‌ و کار که این کار تاوان‌ها زیادی برای شما خواهد داشت.

۸. سعی کن از دیگران پیشنهاد بگیرید

در مرحله آخر اگر به نتیجه‌ای نرسیدید می‌توانید به دیگران درباره کسب‌ و کار خود توضیح دهید از آنها بخواهید تا عنوانی انتخاب کنند، عنوان‌ها را یادداشت کنید و بهترین را انتخاب کنید.

برای خرید یا جست‌وجو عنوان که موجود و قابل‌خرید است یا خیر می‌توانید به سایت ارائه‌دهندگان خدمات خرید دامنه سر بزنید و کلمه‌های خود را در آن وارد کرده و جست‌وجو کنید.

نکته خیلی مهم هنگام خرید حتماً از اطلاعات دقیق شخصی استفاده کنید و از هرگونه ثبت دامنه با اطلاعات اشتباه و حتی بی‌هویت پرهیز کنید.

جمع‌بندی

زمانی که قرار است کسب و کار آنلاین را شروع کنید باید برای خود برندی بسازید برای شروع باید برای خود دامین یا دامنه انتخاب کنید. برای انتخاب باید به نکته هایی دقت کنید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید وقتی این آدرس را خریداری میکنید شما در قبال آن مسئول شناخته میشوید و باید برای پیشرفت آن تلاش کنید.

انتخاب دامنه در این دوره سخت شده و باید از روش هایی استفاده کنید که بهترین کار استفاده از این هشت روش است

۱. استفاده از کلیدواژه‌ها کسب‌ و کارت، ۲. منحصربه‌فرد باشد، ۳. تایپ ساده، ۴. حفظ‌کردنش راحت باشد، ۵. کوتاه و مختصر باشد، ۶. با معنی باشد، ۷. طبق قانون و عدم کپی‌رایت باشد، ۸. سعی کن از دیگران پیشنهاد بگیرید.

در مقاله بعدی درباره هاست و روش انتخاب بهترین هاست را به شما آموزش میدهم که قرار است پایه کسب و کار خودمان را بسازیم.

در آخر اگر سؤالی درباره این موضوع و ثبت آن دارید در نظرات بپرسید در اولین فرصت جواب خواهیم داد.

با تشکر پایان/

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا