کارآفرینمقالات

بهترین ایده کسب‌ و کار اینترنتی چیست؟

زمانی می‌توانید کسب ‌و کار اینترنتی خود را شروع کنید که ایده‌ای برای ارائه داشته باشید اگر دنبال بهترین ایده کسب‌ و کار اینترنتی هستید این مقاله مناسب شما است.

افراد زیادی می‌بینم که قصد دارند کسب‌ و کار آنلاین خود را راه‌اندازی کنند و برای کسب ‌و کار خود نقشه‌های زیادی دارند وقتی قرار بر این است که شروع کنند یک سؤال اساسی به سراغ آن‌ها می‌آید بهترین ایده کسب‌ و کار اینترنتی چیست؟ و این سؤال آن‌ها را به فکر فرو می‌برد و در اینترنت و جاهای دیگر دنبال این موضوع هستند که بهترین ایده کسب‌ و کار اینترنتی چیست و وارد مقالات زیادی می‌شوند و آن‌قدر این کار را ادامه می‌دهند که آخر از شروع کار پشیمان می‌شوند.

افراد دیگر یک ایده تکراری که چون فلانی موفق شده من هم موفق می‌شوم را شروع می‌کنند و در نهایت کسب ‌و کار خود را نابود می‌کنند.

در این مقاله قصد داریم بهترین ایده کسب‌ و کار اینترنتی مناسب با شما را معرفی کنیم و حجت را بر شما تمام کنیم. چون داشتن ایده مناسب ۵۰ درصد شما را در کسب ‌و کارتان جلو می‌اندازد.

اشتباه‌های رایج درباره ایده کسب‌ و کار اینترنتی

اشتباه‌های رایج درباره ایده‌های کسب ‌و کارهای اینترنتی - محمدرضا رشیدپور

داشتن ایده منحصربه‌فرد

اکثر افرادی که قصد ورود به کسب ‌و کار اینترنتی را دارند دنبال ایده‌ای هستند که حداقل در ایران انجام نشده باشد و بدون داشتن رقیب تک‌تاز باشند و همین‌جا باید گفت ایول تو یک پولدار واقعی با وقت زیاد هستی.

برای این که ایده خود را به دیگران معرفی کنید باید کلی هزینه کنید تا مردم با ایده شما آشنا شوند و نیاز در آن‌ها به وجود بیاید پس یک نکته داشتن رقیب علاوه بر این که هزینه‌ها را کم می‌کند به شما این نوید را می‌دهد که این حوزه پول‌ساز است.

شروع عالی در ایده

در هر کاری عالی بودن مساوی با نابودی آن کار است و در کسب ‌و کار اینترنتی به دلیل رقبای زیاد این موضوع بیشتر نمایان می‌شود و شما می‌خواهید بهتر از رقبای خود باشید و این باعث عقب افتادن از رقبا می‌شود و یا کسب ‌و کاری را شروع نمی‌کنید یا شکست می‌خوردید.

آیا ایده کسب ‌و کار آنلاین من مناسب است؟

خوب تا این جا متوجه شدیم که برای راه‌اندازی کسب ‌و کار اینترنتی نیاز به ایده‌ای مناسب داریم و فهمیدیم لارم نیست یک ایده عالی و منحصربه‌فرد داشته باشیم.
حالا باید به این سؤال که بهترین ایده کسب ‌و کار آنلاین چیست؟ پاسخ دهیم.

قرار نیست حوزه خاصی را به شما پیشنهاد دهم تا در آن حوزه فعالیت کنید؛ بلکه قرار است به شما یاد دهم تا حوزه‌ای را انتخاب که خود شما می‌توانید در آن فعالیت کنید و کسب ‌و کار خود را توسعه دهید.

مثلث ایده یابی چیست؟

برای شناسایی بهترین ایده شما باید ایده‌ای که قرار است انتخاب کنید را در این مثلث قرار دهید تا بهترین ایده خود را به شما نمایش دهد. این سه معیار اصلی‌ترین معیار سنجش ایده کسب‌ و کار اینترنتی شما است.

مثلث ایده کسب و کار اینترنتی - محمدرضا رشیدپور

ضلع اول: علاقه

اولین ضلع مثلث ایده یابی علاقه شخص شما به آن ایده است شما دوست دارید در چه موضوعی فعالیت کنید؟ شما می‌توانید با پاسخ به این چند سؤال علاقه اصلی خود را پیدا کنید.

۱. اگر نیاز مالی نداشتید؛ چه کاری انجام می‌دادید؟
۲. هنگام انجام چه کاری گذر زمان را حس نمی‌کنید؟
۳. از انجام‌دادن چه کاری احساس خیلی خوبی دارید؟
۴. چه کاری است که از انجام آن خسته نمی‌شوید؟
۵. در مورد چه موضوعاتی کنجکاو بوده و در مورد آن‌ها مطالعه می‌کنید؟

با پاسخ واقع‌بینانه به این سؤال‌ها شما می‌توانید علاقه خود را پیدا کنید و وارد معیار بعدی شوید.

 

ضلع دوم: استعداد

استعداد یعنی یادگیری یک مهارت با صرف انرژی کمتر و زمان کمتر.

استعداد آنتونی رابینز - ایده کسب و کار اینترنتی - محمدرضا رشیدپور

استعداد یا نقاط قوت به معنای این است که شما یک کاری را در زمان کمتر نسبت به دیگران یاد گرفته و باکیفیت بهتری انجام می‌دهید. اگر ایده کسب‌ و کار اینترنتی شما همانی باشد که در آن استعداد داشته باشید؛ بدون شک شما کسب ‌و کار موفقی دارید.

برای شناسایی استعداد خود به این سؤال‌ها بادقت پاسخ دهید.

۱. در انجام کدام کارها خیلی سریع و عالی هستید؟
۲. انجام چه‌کارهایی به شما نیرو می‌دهد؟
۳. مهم‌ترین نقاط قوت شما کدام است؟

ضلع سوم: بازار هدف

معیار سوم ایده شناسایی بازار هدف است. مطمئناً این را می‌دانید که محصول تولیدی شما باید فروش داشته باشد و باید بازار داشته باشد پس باید بازار هدف خود را شناسایی کنید تا بهترین نتیجه را در آن بازار بگیرید امروزه واژه‌ای به نام نیچ مارکتینگ یکی از واژه‌های سرزبان‌ها است نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشی ای به یک موضوع از یک جامعه اشاره دارد.

مثال: شما می‌خواهید کسب ‌و کار فروش موبایل را احداث کنید و همان‌طور که خود شما هم می‌دانید این بازار دارا تنوع‌های زیادی هست که شما در اول کار توانایی مدیریت همه آن‌ها را ندارید و شما می‌توانید با احداث فروشگاه لوازم جانبی گوشی‌های آیفون کسب ‌و کار بهتری داشته باشید تا این که یک فروشگاه کامل موبایل باشید.

برای این که بازار خود را پیدا کنید می‌توانید از روش‌های زیر اقدام کنید.

روش اول: گوگل

همان‌طور که خود شما هم می‌دانید گوگل یک موتور جست‌وجو محبوب بین تمام افراد است که اکثر مردم با آن با شما و ایده کسب‌ و کار اینترنتی شما آشنا می‌شوند. پس برای پیداکردن بازار خود می‌توانید از کلمه کلیدی ایده خود در جست‌وجو استفاده کنید تا وارد صفحه‌ای شوید که به شما نتایجی نشان دهد و با زدن فاصله با پیشنهادهای گوگل در حوزه فعالیت شما به شما پیشنهاد دهد. همچنان اگر به انتهای صفحه بروید متوجه پیشنهادهای دیگر گوگل می‌شوید.

روش دوم: دسته‌بندی سایت‌های مرجع

مطمئناً وارد سایت‌های بزرگ که دارای همه موضوع‌های آن حوزه هستید شده‌اید. همه سایت‌ها بخشی به‌عنوان دسته‌بندی دارند که شما می‌توانید با درنظرگرفتن این دسته‌ها تعداد نوشته‌ها در این موضوع ایده خودتان را پیدا کنید.

نکات مهم در مورد ایده کسب‌ و کار اینترنتی

۱- پیداکردن نقطه اشتراک

همان‌طور که می‌دانید مثلث ایده دارای سه ضلع می‌باشد که باید هر سه آن‌ها به یک اندازه باشد در غیر این صورت کسب ‌و کار شما از قسمت کوچک‌تر نابود می‌شود.

ایده کسب‌ و کار اینترنتی ای مناسب شماست که علاقه، استعداد و بازار هدف به یک اندازه باشد تا کسب‌ و کار توسعه‌پذیر داشته باشید.

۲- تعادل داشته باشید

بازار هدف خود را جوری انتخاب کنید که هم زمانی برای تولید محتوا و انجام‌دادن بازاریابی داشته باشید و هم بازار خود را از دست ندهید؛ مثلاً اگر ایده کسب‌ و کار اینترنتی شما موبایل باشد، بازار بزرگ همچون همه موبایل‌ها و لوازم جانبی را انتخاب نکنید یا از طرف دیگر فقط گوشی آیفون ۸ را انتخاب نکنید.

۳- از رقبا استقبال کنید.

چه شما اولین حوزه فعالیت خود باشید یا در اقیانوس خون قدم بگذارید رقبا همیشه وجود دارند و خواهند داشت. به‌جای این که به این فکر کنید که رقبای شما چه کاری انجام می‌دهند به این موضوع فکر کنید شما برای مخاطب خود چه کاری می‌توانید انجام دهید تا آن‌ها را وفادار کنید. ذات کسب ‌و کار اینترنتی رقبای زیاد آن است.

۴- شناسایی مخاطب

در هر حوزه‌ای که قرار است فعالیت کنید باید مخاطبان خود را شناسایی و دسته‌بندی کنید تا محصولاتی را تولید کنید یکی از دغدغه‌های مخاطب شما را از بین ببرد و باعث اعتماد او به شما شود.

حرف پایانی

شما برای این که کسب ‌و کاری داشته باشید باید ایده کسب ‌و کار اینترنتی داشته باشید پس باید وقت بزارید و ایده‌ای برای کسب ‌و کار خود پیدا کنید در انتخاب ایده کسب ‌و کار اینترنتی خود به سه فاکتور علاقه استعداد و بازار هدف دقت کنید و در ادامه راه مهارت‌های خود را توسعه دهید تا بهترین نتیجه را از کسب‌ و کار اینترنتی خود بگیرید.

امیدوارم بهترین ایده کسب ‌و کار اینترنتی خودتان را پیدا کرده باشید اگر شک دارید و به مشورت بیشتر نیاز دارید یا عوامل بیشتری را شما می‌شناسید در نظرات اعلام کنید تا به بروز کردن این مقاله کمک کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا